Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich

W dn. 1.03.2019 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające kwalifikację lekarzy uprawnionych do wydawania orzeczeń oraz wydłużające ich ważność. To przełomowa chwila dla sportowców – amatorów. Od kilkunastu lat Polski Związek Piłki Nożnej bezskutecznie walczył o zmianę niefortunnych zapisów, ograniczających dostęp do uprawiania sportu.

Problem badań lekarskich dla sportowców od wielu lat był problemem, który niepokoił klubowych działaczy. Zgodnie z poprzednio obowiązującymi przepisami badania lekarskie powinny być przeprowadzane raz na sześć miesięcy, a uprawnionymi do orzekania są lekarze medycyny sportowej. Takie zapisy sprawiały, że, by uzyskać opinie lekarską w tym zakresie, trzeba było wielokrotnie oczekiwać w długich kolejkach, dostępność do lekarzy była ograniczona do minimum, a że limity NFZ były niewielkie, to niekiedy trzeba było wydawać krocie za podbicie „kart zdrowia sportowca”.

REGULAMIN SENIORÓW rozdział VII SĘDZIOWIE §13 pkt. 8:

REGULAMIN ROZGRYWEK MŁODZIEŻOWYCH ZASADY PROWADZENIA ROZGRYWEK W KATEGORII JUNIOR STARSZY- JUNIOR MŁODSZY – TRAMPKARZ – MŁODZIK §11 pkt. 2.

A to oznacza, że kierownik / trener przed meczem na jednej stronie A4 może przynieść podpisane przez siebie osobiście oświadczenie o treści jak w linku poniżej:

Oświadczenie kierownika / trenera potwierdzające posiadanie orzeczeń lekarskich lub oświadczeń o braku przeciwwskazań zdrowotnych zawodników

i nic więcej nie musimy od niego wymagać w tym zakresie. Nie musimy, to nie oznacza, że nie możemy, bo mówi o tym jeden z punktów Regulaminu, że:

Sędzia lub delegat ds. bezpieczeństwa może zażądać okazania orzeczeń objętych oświadczeniem kierownika/trenera.


Poniżej prezentujemy treść rozporządzeń oraz przykładowe oświadczenie dla zawodników po 23 r. ż., a także przykładowe oświadczenie kierownika/trenera:

Regulamin rozgrywek seniorów

Regulamin rozgrywek młodzieżowych

Oświadczenie kierownika / trenera potwierdzające posiadanie orzeczeń lekarskich lub oświadczeń o braku przeciwwskazań zdrowotnych zawodników

Rozporządzenie – Kwalifikacja Lekarzy

Rozporządzenie – orzekanie o zdolności

Oświadczenie o stanie zdrowia powyżej 23 lat (PDF)

Oświadczenie o stanie zdrowia powyżej 23 lat (DOCX)

źródło: kskrosno.pl

podkarpackizpn.pl