Respect

„RESPECT”: „NO Respect. NO Referee. NO Game”

czyli: „Nie ma szacunku. Nie ma sędziego. Nie ma gry”.

Nadmierna krytyka wobec sędziów w połączeniu z coraz większą liczbą aktów przemocy, których szczytem były zabójstwa dwóch sędziów w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, sprawiają, że liczba chętnych do sędziowania na całym świecie maleje, a rośnie liczba sędziów, którzy z tego zajęcia rezygnują. Bardzo wyraźnie ten problem dotknął na przykład Anglię, gdzie władze piłkarskie postanowiły rozpocząć kampanię „Respect”, które celem jest zwiększenie szacunku wobec sędziów ze strony zarówno piłkarzy i trenerów, jak również dziennikarzy i kibiców.

Howard Webb i Fabio Capello wystąpili w jednym z pierwszych filmów propagujących kampanię Angielskiego Związku Piłki Nożnej (The FA) pt. „Respect”, której pełne hasło brzmi: „No Respect, No Referee, No Game”… Trzeba przyznać, że Webb jest tutaj naprawdę świetnie obsadzony 😉 Oto ten filmik:

A to pięć następnych filmów:

Dzięki kampanii „Respect” sytuacja sędziów w Anglii zaczęła się poprawiać szybciej niż się tego spodziewano, co skłoniło The FA do nakręcenia tego filmiku:

I jeden z nowszych filmów z tej samej serii:

O „Respect”, czyli szacunek, apeluje też UEFA. Poniżej jeden z jej filmików propagujących tę akcję:

Artykuł z „Przeglądu Sportowego” (26.11.2009, strona 2), w którym napisałem między innymi o potrzebie szacunku, angielskiej kampanii „Respect” i konieczności przeprowadzenia podobnej akcji w Polsce:

I artykuł „Kto zaprosił tych sędziów…”, który zamieściłem na tym blogu i na mojej stronie na Facebooku tuż po tym, jak w Holandii zmarł sędzia Richard Nieuwenhuizen – w wyniku obrażeń odniesionych w trakcie pobicia przez młodych piłkarzy… Z tego powodu odwołano w Holandii wszystkie mecze w rozgrywkach amatorskich, a w ligach zawodowych, podobnie jak w polskiej Ekstraklasie (na wniosek polskich sędziów), uczczono pamięć sędziego symboliczną minutą ciszy.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziów Piłkarskich niedawno oficjalnie wyszło z inicjatywą wprowadzenia w Polsce zmian prawnych w celu lepszej ochrony sędziów. Do akcji przyłączył się portal „Sędzia Piłkarski”, który razem z OSSP wystąpił z apelem pt. „Wzmocnienie ochrony sędziów piłkarskich – inicjatywa ustawodawcza”. Akcję popiera także Stowarzyszenie Profesjonalnych Sędziów Piłki Nożnej.

Strona na Facebooku:
(„Szanuj sędziego, bo możesz nie mieć żadnego”)

źródło: ofsajdowo.wordpress.com