Kategorie
Aktualności

Ben Williams radzi, jak zostać naprawdę dobrym sędzią

uefalogo1

Z okazji rozpoczynającego się kolejnego roku sędziowskich przygód, Jan ter Harmsel z Dutch Referee Blog postanowił zapytać sędziego Bena Williamsa o jego sposoby na osiągnięcie sukcesu.

37-letni Benjamin Jon Williams to urodzony w Canberze sędzia piłkarski. W swojej dotychczasowej karierze prowadził mecze Igrzysk Olimpijskich 2012, a także Mistrzostw Świata 2014. Przed przejściem na profesjonalizm pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w jednej ze szkół w Hawker.

Australijczyk bez wahania podaje cztery sprawdzone sposoby, które służą prawidłowemu rozwojowi arbitra:

  1. Rób wszystko najlepiej, jak potrafisz.
  2. Zaakceptuj to, że w piłce nożnej, tak jak w życiu – bywają lepsze i gorsze dni.
  3. Nic nie jest w stanie zastąpić ciężkiej pracy.
  4. Ciesz się cudowną grą, jaką jest futbol.

Każda z rad została szerzej wyjaśniona. – To, co chciałbym przekazać wszystkim sędziom, którzy chcą wspiąć się na szczyt, jest bardzo proste. Rób wszystko najlepiej, jak potrafisz – przygotowuj się do każdego spotkania tak, jakby miało to być spotkanie na mundialu. W piłce nożnej chodzi w głównej mierze o piłkarzy i kibiców – nie o sędziów. Oczywiście, zdarzają się sytuacje, gdy musimy podjąć ważną decyzję i musimy mieć w sobie wystarczające pokłady odwagi, aby to zrobić. Ale bądźmy szczerzy – głównymi aktorami są tutaj piłkarze, którzy grają dla kibiców. I to oni są najważniejsi.

– Bardzo ważne jest to, aby zrozumieć, że futbol to odzwierciedlenie normalnego życia – kontynuuje Williams. – Zdarzają się nam przecież zarówno dobre jak i złe dni. Jesteśmy tylko ludźmi, którzy mogą podjąć czasem złą decyzję. Z drugiej strony, mamy także fantastyczne występy, kiedy wszystko idzie po naszej myśli. Zaakceptuj to i nie łudź się, że nigdy się nie pomylisz. Pamiętaj, że wszystkie pomyłki to okazja do przeżycia wartościowego upadku, po którym wracasz jeszcze silniejszy.

Sędzia ostatnich mistrzostw świata uważa, że nic nie jest w stanie zastąpić ciężkiej pracy. – Nikt nie jest w stanie wykonać ciężkiej sesji treningowej za ciebie. Musisz być gotów do poświęceń, aby osiągnąć zamierzony cel. Przyda się także cierpliwość, bowiem nie wszystko może pójść zawsze po twojej myśli.

Pewien przekaz w przemówieniu Bena Williamsa wysuwa się na pierwszy plan. – Jest jedna nadrzędna zasada. Jeśli chcesz osiągnąć naprawdę sporo, musisz kochać to, co robisz. Czerp przyjemność z fantastycznej gry, jaką jest futbol! Dlatego naszym najważniejszym celem niech będzie radość z realizowania pasji i bycia częścią piłki nożnej.

źródło: sedziapilkarski.pl