Nowe Przepisy Gry dają uprawnienia, a nawet obowiązek karania osób funkcyjnych żółtymi i czerwonymi kartkami. Wydział Gier zwraca uwagę na to, aby we wszystkich takich przypadkach w systemie extranet w arkuszu dodatkowym (jeśli np. ukarany w ten sposób trener nie jest grającym zawodnikiem w danych zawodach) KONIECZNIE wpisywać jaką karę sędzia udzielił, czy była to żółta, czy czerwona kartka wraz z opisem za co została udzielona. Jeśli została udzielona jedynie kara reprymendy słownej i przy tym nie została pokazana żadna kartka – takiego zdarzenia nie musimy wpisywać. Lista PRZEWINIEŃ i przykładowy OPIS sytuacji poniżej.

Przykładowy opis postępowania mógłby wyglądać np tak:

Kierownik, będący jednocześnie Prezesem klubu drużyny gości niezadowolony z decyzji sędziego głównego pokrzykuje w jego kierunku podważając decyzję bez używania słów wulgarnych (minimalne – na niskim poziomie – okazywanie niezadowolenia mową lub gestem z decyzji), za co zostaje ukarany reprymendą słowną przez sędziego asystenta. Jeśli ktoś miał wątpliwości to tak, kara reprymendy jest również karą, to najniższy niejako ostrzegawczy jej wyraz. Kierownik-Prezes nic sobie z tego nie robi i w 25 minucie krzyczy w kierunku arbitrów „Co kur…a Wy kur…a robicie!”. Na wniosek sędziego asystenta, który wyraźnie ustalił sprawcę tego zachowania – sędzia główny udziela napomnienia – żółtej kartki – tej osobie. Osoba na kilka chwil milknie i wszystko wydawać by się mogło – będzie OK. Niespełna po 5 minutach czyli w 30 minucie ten sam Kierownik-Prezes krzyczy na cały stadion w kierunku sędziów „Wy je..ani drukarze pierd..eni!!!” Sędzia główny podchodzi do takiego człowieka, udziela mu bezpośredniego wykluczenia z zawodów (czerwona kartka) i nakazuje opuszczenie nie tylko samej strefy technicznej lecz także jej najbliższego otoczenia. Jednym słowem odsyła „gościa” na trybuny. W przypadku takiego zajścia prawidłowy tok postępowania sędziego po zawodach powinien być następujący:

  1. W arkuszu do sprawozdania, gdzie udzielamy napomnień/wykluczeń i wpisujemy zmiany zawodników (najczęściej druk samokopiujący) wpisać należy w polu napomnienia:
    Kierownik-Prezes   … minuta…  imię nazwisko  …  drużyna  … „Niesportowe zachowanie – krzyczy w kierunku sędziów „Co kur…a Wy kur…a robicie!”
  2. W tym samym dokumencie w polu wykluczeń wpisujemy dane tej osoby jak wyżej, a w miejscu przewinienia wpisujemy: „Wybitnie niesportowe zachowanie – krzyczy w kierunku sędziów „Wy je..ani drukarze pierd..eni!!!”

Tak udzielone napomnienia / wykluczenia w systemie extranet wpisujemy do arkusza dodatkowego w przykładowej formie jak niżej:

W 25 minucie zawodów wpisany do sprawozdania kierownik drużyny gości nazwa drużyny, imię i nazwisko został ukarany żółtą kartką za: „Niesportowe zachowanie – krzyczy w kierunku sędziów „Co kur…a Wy kur…a robicie!” W 30 minucie zawodów ten sam kierownik drużyny gości imię i nazwisko został wykluczony z zawodów poprzez pokazanie bezpośrednio czerwonej kartki i pozbawiony przywileju przebywania w strefie technicznej i jej najbliższym otoczeniu za – Wybitnie niesportowe zachowanie – krzyczy w kierunku sędziów „Wy je..ani drukarze pierd..eni!!!”

Po takim opisie nikt w Wydziale Gier nie będzie miał najmniejszych wątpliwości, że konkretnie zidentyfikowana osoba została ukarana najpierw żółtą, a następnie bezpośrednio czerwoną kartką i odpowiednio taką osobę ukarze.

W przypadku wątpliwości lub niejasnej sytuacji na zawodach można przed wysłaniem sprawozdania skonsultować to np. z kierownikiem grupy szkoleniowej, przewodniczącym czy szefem szkolenia.

Przy tej okazji ponownie publikuję listę przewinień, za jakie mamy obowiązek udzielać kar od reprymendy słownej, przez napomnienie (żółta kartka), do wykluczenia (czerwona kartka) osób funkcyjnych ze strefy technicznej i jej najbliższego otoczenia. Cały spis do pobrania i wydrukowania tutaj.


Czytaj dalej

Koleżanki i Koledzy ze względu na liczne zmiany godzin rozgrywanych zawodów a co za tym idzie, również potrzebę dokonywania istotnych zmian w obsadzie sędziowskiej proszę o jej dogłębną analizę do godzin wieczornych w dniu poprzedzającym zawody.


6.09.2019 r. – piątek –

Klasa młodzików
AP Jasło – UKS Szóstka JasłoMAJEWSKI K.godz. 16.30
Standart Święcany – LKS SkołyszynDYKASgodz. 16.30
Klasa trampkarzy
OKS Sobniów – Tempo NienaszówALEKSANDERgodz. 16.00

 

7.09.2019 r. – sobota –

Klasa „O” sen.
Kotwica Korczyna – Bieszczady Ustrzyki DolneKOLBUSZ, KOSIEK, KISZKA P.godz. 16.00
Klasa „O” jun. starszych
Liwocz Brzyska – Start RymanówRAK, MAJEWSKI K., DYKASgodz. 15.00
OKS Sobniów – Płowce Stróże MałeSZCZEPEK, ŻYTNIAK, OCHAŁEKgodz. 11.00
Klasa „O” jun. młodszych
Liwocz Brzyska – Start RymanówMAJEWSKI K., DYKAS, RAKgodz. 13.00
OKS Sobniów – Przełęcz II DuklaŻYTNIAK, OCHAŁEK, SZCZEPEK10. 09 godz. 16.00 !!!
Klasa „A” jun. starszych
Gaudium Łężyny – Standart ŚwięcanyKISZKA P., BŁASIK, MAJEWSKI J.godz. 11.00
LKS Czeluśnica – Orzeł BieździedzaKOSIEK, WIĘCEK, WITKOŚgodz. 11.00
Orzeł Lubla – Huragan ZarzeczeSZCZEPANIK DAR., PIĄTEK, TYRCHAgodz. 11.00
Klasa „A” jun. młodszych
Huragan Zarzecze – Kotwica KorczynaBĄKgodz. 15.00
Turniej E1 Orlik OZPN Krosno w NienaszowieBĄK, BUBAgodz. 10.00
Podkarpacka Liga Młodzików  
UKS Szóstka Jasło – Karpaty KrosnoDYKASgodz. 10.00

 

8.09.2019 r. – niedziela –

IV Liga
JKS Jarosław – Sokół KolbuszowaKOLBUSZ, KOSIEK, KISZKA P.godz. 15.00
Klasa „A” sen.
Wisłok Krościenko Wyżne – Iskra IskrzyniaALEKSANDER, WITKOŚ, SZCZEPANIK DAR.godz. 11.00
KS Zarzecze – Ostoja KołaczyceRAK, ŻYTNIAK, SOKOŁOWSKIgodz. 16.30
Klasa „B” sen.
LKS Kombornia – LKS GłowienkaWITKOŚ, ALEKSANDER, SZCZEPANIK DAR.godz. 15.00
Błękitni Żeglce – Rędzinianka WojaszówkaDYKAS, WIĘCEK, LECHOWSKIgodz. 13.00
LKS Łęki Strzyżowskie – Nurt PotokŻYTNIAK. RAK, SOKOŁOWSKIgodz. 13.00
Nafta II Jedlicze – LKS ModerówkaSZCZEPEK, MAJEWSKI K., TYRCHAgodz. 14.30
LKS Brzezówka – Iwełka IwlaMAJEWSKI K., SZCZEPEK, TYRCHAgodz. 11.00
Jasiołka Szebnie – Wisłoka Niegłowice SMOLEŃ T., BĄK, BŁASIKgodz. 15.00
Standart Święcany – Liwocz BrzyskaBĄK, SMOLEŃ T., BŁASIKgodz. 11.00
Tajfun Łubno – Dębowczanka DębowiecMAJEWSKI J., CHOCHOŁEK, BUBAgodz. 13.00

 

Przypominamy, że już w najbliższy czwartek odbędą się egzaminy dla sędziów klasy okręgowej i klasy A. Proszę o zabraniu ze sobą ważnej karty zdrowia. Informujemy, że egzamin poprawkowy dla sędziów z całego Podkarpacia zostanie ustalony przez Zarząd Kolegium Sędziów podkarpackiego ZPN i będzie przeprowadzony w wyznaczonym terminie.

Materiały do nauki:

Data – 05.09.2019 r. /czwartek/
Miejsce egzaminów – Stadion przy ulicy Bursaki 41 w Krośnie
Start – godzina 16.30

Zbiórka o godzinie 15:45, miejsce: parking obok stacji PKP Jasło ul. Metzgera 10 b.

Data – 29 sierpnia 2019 r. (czwartek)
Miejsce szkolenia – Restauracja Elwit w Krośnie
Temat – Zagranie piłki ręką
Prowadzący Marek Guzik

Start – godzina 18:00
Zbiórka o godzinie 17:15, miejsce: parking obok stacji PKP Jasło ul. Metzgera 10 b.

Podczas szkolenia będą zbierane wnioski licencyjne, pieniądze, zaświadczenia oraz zdjęcia.

Obecność obowiązkowa!

Koleżanki i Koledzy ze względu na liczne zmiany godzin rozgrywanych zawodów a co za tym idzie, również potrzebę dokonywania istotnych zmian w obsadzie sędziowskiej proszę o jej dogłębną analizę do godzin wieczornych w dniu poprzedzającym zawody.


30.08.2019 r. – piątek –

Klasa młodzików
LKS Skołyszyn – AP JasłoBĄKgodz. 16.30
UKS Szóstka Jasło – Beniaminek KrosnoNITKAgodz. 16.30

 

31.08.2019 r. – sobota –

Podkarpacka liga trampkarzy
Czarni 1910 Jasło – Orzeł PrzeworskKOSIEK, BUBA, BŁASIKgodz. 17.00
Podkarpacki liga młodzików
AP Jasło – Ekoball SanokSZCZEPANIK DAR.godz. 11.00
Klasa „O” jun. starszych
Liwocz Brzyska – Nafta JedliczeKISZKA P., MAJEWSKI J., WITKOŚgodz. 11.00
Ostoja Kołaczyce – Karpaty KrosnoMAJEWSKI K., ALEKSANDER, BŁASIKgodz. 12.00
OKS Sobniów – OKS Markiewicza KrosnoKOLBUSZ, PIĄTEK, TYRCHAgodz. 11.00
Klasa „A” jun. starszych
Huragan Zarzecze – LKS CzeluśnicaSZCZEPEKgodz. 11.00
Orzeł Bieździedza – Zamczysko Mrukowa PODGÓRSKIgodz. 11.00
Wisłoka Błażkowa – Gaudium ŁężynyRAKgodz. 11.00
Standart Święcany – Czardasz Osiek JasielskiBĄKgodz. 11.00
Klasa „A” jun. młodszych
Sparta Osobnica – Błękitni ŻeglceSOKOŁOWSKIgodz. 15.00
Klasa trampkarzy
OKS Sobniów – UKS Guzikówka KrosnoSZCZEPANIK DAR.godz. 16.00
Tempo Nienaszów – Zorza Łęki DukielskieTYRCHAgodz. 15.00
Ostoja Kołaczyce – Partyzant TargowiskaALEKSANDERgodz. 15.00

 

1.09.2019 r. – niedziela –

Klasa „O” sen.
SłowacjaKOSIEK, KISZKA P., SMOLEŃ T.
Brzozovia Brzozów – Nafta JedliczeKOLBUSZ, BUBA, NITKAgodz. 15.00
Klasa „A” sen.
Górnik Grabownica  – Bukowianka BukowskoSZCZEPEK, WITKOŚ, CHOCHOŁEKgodz. 15.00
LKS Lubatowa – Iwonka IwoniczPODGÓRSKI, DYKAS, LECHOWSKIgodz. 13.00
Iskra Iskrzynia – LKS HaczówRAK, ŻYTNIAK, BĄKgodz. 15.00
Klasa „B” sen.
Guzikówka Krosno – Miejsce PiastoweDYKAS, PODGÓRSKI, LECHOWSKIgodz. 16.30
Victoria Dobieszyn – Rotar WęglówkaWITKOŚ, SZCZEPEK, CHOCHOŁEKgodz. 11.00
Jasiołka Świerzowa – Błękitni ŻeglceOCHAŁEK, MAJEWSKI K., PIĄTEKgodz. 16.30
Zorza 03 Łubienko – Tęcza ZręcinMAJEWSKI J., SOKOŁOWSKI, TYRCHAgodz. 11.00
Iwełka Iwla – Nafta II JedliczeSOKOŁOWSKI, MAJEWSKI J., TYRCHAgodz. 15.00
LKS Moderówka – LKS Łęki StrzyżowskieŻYTNIAK, RAK, NITKAgodz. 11.00
Nurt Potok – Rędzinianka WojaszówkaMAJEWSKI K., OCHAŁEK, PIĄTEKgodz. 13.00
Dębowczanka Dębowiec – Wrzos KrempnaSZCZEPANIK DAR., BŁASIK, KISZKA M.godz. 11.00
Podkarpacka liga młodzików
UKS Szóstka Jasło – JKS JarosławALEKSANDERgodz.10.00
AP Jasło – Kolbuszowianka KolbuszowaALEKSANDERgodz. 12.00
Podkarpacki Turniej E2 Orlik Grupa”C”BĄKgodz. 10.00

 

3.09.2019 r. – wtorek –

Klasa „A” jun. starszych
Łęki Strzyżowskie – Polonia KopytowaKOLBUSZ, SZCZEPEK, OCHAŁEKgodz. 17.00
Tempo Nienaszów – WojaszówkaALEKSANDER, MAJEWSKI K., WITKOŚgodz. 17.00
Klasa młodzików
Polonia Kopytowa – Standart ŚwięcanyRAKgodz. 16.30

 

Koleżanki i Koledzy ze względu na liczne zmiany godzin rozgrywanych zawodów a co za tym idzie, również potrzebę dokonywania istotnych zmian w obsadzie sędziowskiej proszę o jej dogłębną analizę do godzin wieczornych w dniu poprzedzającym zawody.


23.08.2019 r. – piątek –

Podkarpacka Liga Trampkarzy
Czarni 1910 Jasło – Resovia RzeszówSZCZEPEK, OCHAŁEK, KISZKA M.godz. 11.00

 

24.08.2019 r. – sobota –

Klasa „A” sen.
Gaudium Łężyny – Victoria KobylanyKOLBUSZ, PIĄTEK, OCHAŁEKgodz. 16.00
Klasa „O” jun. straszych
OKS Sobniów – Liwocz BrzyskaKOSIEK, SZCZEPEK, BUBAgodz. 11.00
Klasa „O” jun. młodszych
OKS Sobniów – Liwocz BrzyskaSZCZEPEK, BUBA , KOSIEKgodz. 13.00
Klasa „A” jun. starszych
Zorza Łęki Dukielskie – Błękitni Jasienica
WITKOŚgodz. 11.00
Victoria Kobylany – Orzeł FaliszówkaBĄKgodz. 11.00
Łęki Strzyżowskie – WKS Wojaszówka TYRCHAgodz. 11.00
Standart Święcany – Team 17 SzebnieRAKgodz. 11.00
Czardasz Osiek Jasielski – Wisłoka BłażkowaSOKOŁOWSKIgodz. 11.00 
Gaudium Łężyny – Orzeł BieździedzaPODGÓRSKIgodz. 11.00
Zamczysko Mrukowa – Huragan ZarzeczeMAJEWSKI K.godz. 11.00
LKS Czeluśnica – Orzeł LublaKOLBUSZgodz. 11.00
Klasa „A” jun. młodszych
Sparta Osobnica – Wisłok Krościenko WyżneSZCZEPANIK DAR.godz. 13.00
Tajfun Łubno Szlacheckie – UKS Guzikówka
DYKASgodz. 15.00

 

25.08.2019 r. – niedziela –

Klasa „O” sen.
Zamczysko Odrzykoń – Brzozovia BrzozówKISZKA P., PODGÓRSKI, BUBAgodz. 11.00
Klasa „A” sen.
Płomień Zmiennica – LKS WesołaMAJEWSKI K., WITKOŚ, SZCZEPEKgodz. 15.00
Huragan Jasionka – LKS LubatówkaBĄK, DYKAS, PIĄTEKgodz. 13.00
Czardasz Osiek Jasielski – Orzeł BieździedzaRAK, SOKOŁOWSKI, NITKAgodz. 11.00
Klasa „B” sen.
Sokół Domaradz – Błękitni JasienicaWITKOŚ, MAJEWSKI K., SZCZEPEKgodz. 11.00
Nafta II Jedlicze – Nafta ChorkówkaMAJEWSKI J., ŻYTNIAK, TYRCHAgodz. 14.30
LKS Brzezówka – Zorza 03 Łubienko ŻYTNIAK, MAJEWSKI J., TYRCHAgodz. 11.00
Standart Święcany – Dębowczanka Dębowiec SZCZEPANIK DAR., LECHOWSKI, KOWALSKIgodz. 13.00
Wrzos Krempna – Tajfun Łubno SlacheckieSOKOŁOWSKI, RAK, NITKAgodz. 15.30
Podkarpacka liga młodzików
UKS Szóstka Jasło – Orzeł PrzeworskSMOLEŃ T.godz.11.00
AP Jasło – SMS JarosławOCHAŁEKgodz. 12.00
Klasa „O” jun. starszych
Karpaty II Krosno – Brzozovia BrzozówPODGÓRSKI, KISZKA P., BUBAgodz. 15.00

 

27.08.2019 r. – wtorek –

Podkarpacka liga trampkarzy
Czarni 1910 Jasło – APPN MielecRAK, ALEKSANDER, BĄKgodz. 15.00

 

28.08.2019 r. – środa –

Puchar Polski
Standart Święcany – Czarni 1910 Jasło ALEKSANDER, MAJEWSKI K., SZCZEPEKgodz. 17.00
Zorza Łęki Dukielskie – Tempo NienaszówKOLBUSZ, RAK, WITKOŚgodz. 17.00

Koleżanki i Koledzy ze względu na liczne zmiany godzin rozgrywanych zawodów a co za tym idzie, również potrzebę dokonywania istotnych zmian w obsadzie sędziowskiej proszę o jej dogłębną analizę do godzin wieczornych w dniu poprzedzającym zawody.


17.08.2019 r. – sobota –

Klasa „A” sen.
Orzeł Bieździedza – Wisłoka Błażkowa   KOSIEK, RAK, BUBAgodz. 17.00

 

18.08.2019 r. – niedziela –

Klasa „O” sen.
Bieszczady Ustrzyki – Zamczysko OdrzykońKOSIEK, SMOLEŃ T., BUBAgodz. 15.00
Klasa „A” sen.
LKS Lubatówka – Płomień ZmiennicaPODGÓRSKI, MAJEWSKI J., OCHAŁEKgodz. 15.00
LKS Golcowa – Wisłok Krościenko WyżneBĄK, MAJEWSKI K., TYRCHAgodz. 13.00
Grabowianka Grabówka – Iskra IskrzyniaNITKA, RAK, PRZEWOŹNIK  godz. 15.00
Victoria Kobylany – Gaudium ŁężynyALEKSANDER, SZCZEPANIK DAR., BŁASIK godz. 16.30
Klasa „B” sen.
LKS Izdebki – Sokół DomaradzMAJEWSKI K., BĄK, TYRCHAgodz. 16.30
Błękitni Jasienica Rosielna – LKS WzdówDYKAS, CHOCHOŁEK, WITKOŚgodz. 13.00
Guzikówka Krosno – Nafciarz BóbrkaWITKOŚ, DYKAS, CHOCHOŁEKgodz. 16.30
Victoria Dobieszyn – Burza RogiRAK, NITKA, PRZEWOŹNIKgodz. 11.00
Tęcza Zręcin – Błękitni ŻeglceSOKOŁOWSKI, PIĄTEK, KISZKA M.godz. 15.00
LKS Moderówka – Nurt PotokSOKOŁOWSKI, PIĄTEK, KISZKA M.godz. 11.00
Tajfun Łubno  – Standart ŚwięcnySZCZEPANIK, ALEKSANDER, BŁASIKgodz.13.00

 

21.08.2019 r. – środa –

Podkarpacka Liga Trampkarzy  
Czarni 1910 Jasło – Siarka Tarnobrzeg NITKA, SZCZEPEK, PIĄTEKgodz. 16.00

Koleżanki i Koledzy ze względu na liczne zmiany godzin rozgrywanych zawodów a co za tym idzie, również potrzebę dokonywania istotnych zmian w obsadzie sędziowskiej proszę o jej dogłębną analizę do godzin wieczornych w dniu poprzedzającym zawody.


15.08.2019 r. – czwartek –

Klasa „O” sen.
Nafta Jedlicze – Cosmos Nowotaniec  KOLBUSZ, KOSIEK, NITKAgodz. 17.00
Klasa „A” sen.
Zgoda Zarszyn – Remix NiebieszczanyMAJEWSKI K., WITKOŚ, BŁASIKgodz. 16.30
LKS Długie – LKS Płowce/Stróże MałeRAK, BĄK, OCHAŁEK  godz. 16.30
Iskra Iskrzynia – Cisy Jabłonica PolskaPODGÓRSKI, SZCZEPANIK, PRZEWOŹNIKgodz. 16.30
Karpaty Klimkówka – LKS LubatówkaSZCZEPEK, BUBA, KOWALSKI  godz. 15.00
Huragan Jasionka – Beskid Posada GórnaNITKA, SMOLEŃ T., DYKAS godz. 13.00